Çocuk ve Bebek odası nasıl olmalıdır ?
  • Prof.Dr. Elif Dağlı
  • 11371
Çocuk ve Bebek odası nasıl olmalıdır ?
Her çocuk odası temiz tutulmalı ve tozsuz olmalıdır. Bütün pencereler ve yer kaplamaları silinebilir malzemelerden olmalıdır. 

·Yıkanılabilinir ve silinilebilinir  oyuncaklar seçilmelidir.  En sevilen hediye olan yumuşak ve tüylü oyuncaklar ne kadar şirin olsalar da toz birikimine neden olup burun tıkanıklığı yapabilirler. Yenidoğan bebeklerin oynayamıyacakları bu oyuncakları süs olarak odalarında bulundurmak sadece tozu arttırır.

·Evin havası çok kuru ise çocuk hekimleri burunu açmak için nemlendirici cihaz önerebilirler.  Bu cihazların içindeki su bakteri ve mantar üremesine elverişli olduğundan temizliği çok dikkatli yapılmalıdır. Alerjik çocuklarda su buharı ve nemin hastalığı arttırıcı etki yapabileceği de hatırlanmalıdır. Sıcak buhar yapan araçlar yanık tehlikesine karşı kullanılmamalıdır.

·Bebek beşiği üzerine takılan dönence tabir edilen  oyuncakları aileler genellikle yukarıdan veya yandan incelerler, halbuki bebek için ne kadar eğitici olabileceğini anlamak için aşağıdan bakmalı ve seçim ona göre yapılmalıdır.  Bu oyuncaklar bebek yatak içinde hareket edip tutunarak oturabildiği 5-6 ayda  kazaları önlemek için kaldırılmalıdır.

·Bebek odasında sallanan sandalye bebeği sakinleştirici etkisi olduğu için , hafif müzik çalmanın da uykuya geçmeği kolaylaştıracağı için müzik kutusu veya CD çalar bulundurulması önerilmektedir.

·Bebek odasında aydınlatmanın yumuşak ışıklı olması ve bir gece lambasının bulundurulması yararlıdır. Bu şekilde  gece bebeğe bakarken ışık yakmak gerekmeyecektir. Bütün kabloların ve priz bağlantılarının güvenli bir şekilde saklı olmasına dikkat edilmelidir.

·Bebek yatağı: bebeğin büyüyeceği dikkate alınarak alınmalıdır, küçük beşiklerin kullanım süresi bir kaç aydır. Şilte üzerine su geçirmez, plastik olmayan bir koruyucu kılıf geçirilmelidir. Yatak çarşafı lastikli ve yatağa tam outran şekilde olmalıdır. Her türlü yastık, peluşlu örtü, yorgan yataktan kaldırılmaldır, bebek için en güvenli yatış pozisyonu sırtüstüdür.

·Bez değiştirme masası pencereden uzak bir duvara yaslanmalıdır. Bebeğin altı değiştirilirken masadan uzaklaşılmamalı ve bebek yanlız bırakılmamalıdır.Bezleri yakında bulundurmak için uygun hazırlanmış masanın rafları veya  bir çekmece kullanılabilir.

 

Okul öncesi ve okul çocuklarında

Odada çocuğa ait televizyonun olması hareketsizliği arttırdığı ve çocuğun obez olmasına neden olduğu bilimsel çalışmalarla gösterilmiştir. Ailenin paylaştığı televizyonun  çocuk tarafından izlenmesi sosyal ilişkiyi ve hareketi arttırmaktadır.

·Duvarda çatlaklar, su sızıntısı,rutubet, küf , hamam böceği varlığı alerjisi olan çocuklarda hastalık belirtilerini arttırmaktadır. Evin yapısal özelliklerini gözden geçirmek gereklidir.

·Allerjik çocuklarda hastalığın kontrol altında tutulması için odadaki perde, yatak örtüsü , minder ve yastıkların yıkanabilir olması gereklidir.

·Kuş tüyü, yün, peluşlu ürünlerin kaldırılması yararlıdır.

·Toz biriktiren yumuşak ve tüylü oyuncaklar yerine, tahta veya plastik oyuncaklar seçilmelidir.

·Çocukları sıcak tutmak için yer kaplaması olarak seçilen halıların aksine toz kaynağı olduğu bilindiğinden yerde silinebilen kaplama ürünleri kullanılmalı ve yıkanabilen pamuklu kilimler tercih edilmelidir.

·Dergi, kitap, kağıt çok toz tutan malzemelerdir. Çocuk odalarındaki kitap ve defterlerin kapalı dolaplar içine yerleştirilen raflara yerleştirilmesi uygundur.