Okulda bahar belirtileri ile nasıl baş edililir?
  • Prof.Dr. Elif Dağlı
  • 11848
Okulda bahar belirtileri ile nasıl baş edililir?
Çocukların % 40 ‘ı bahardan etkilenmekte ve alerjik belirtiler göstermektedir. Okula devam etse bile, üretken ve başarılı olamamaktadır.  Başağrısı, yorgunluk, hapşırık, göz kaşıntısı ve akıntısı, dikkat dağınıklığı belirtileri ile, alerji için kullanılan ilaçların bazıları okul başarısını olumsuz etkileyebilir. 
Kendi evinizde çevre şartlarını düzenlediğiniz gibi, okulda değişiklik yapamazsınız. Ancak okul idaresiyle konuşarak bir çok çocuğu etkileyecek bu hastalıklara karşı nasıl önlem aldıklarını sorup, hava filtreleri kullanılması, yüksek pollen sayımı olan günlerde pencereleri kapalı tutulması, çimlerin çocukların okulda olmadığı saatlerde biçilmesi gibi öneriler getirebilirsiniz. Okulda aynı yakınmaları olan çocukların aileleri ile ortak bir görüşme yapıp önlemler paketinizi yönetime sunabilirsiniz.

Hafif-orta şiddette bahar alerjileri olan çocuklarda bu önlemler burundan kullanılan alerji sprayleri ve antihistaminikler yeterli olacaktır. Bazı aileler, burun spreylerini devamlı kullanmaktan kaçınmakta bağımlılık yapacağı kaygısı taşımaktadır. Halbuki reçetesiz satılan bir çok burun spreyi “rebound” dediğimiz kesildiğinde belirtilerin daha ağır ortaya çıkması riskini taşırken  alerji için kullanılan kortizon içerikli burun speyleri bağımlılık yapmaz ve uzun sure kullanılabilir. Bu spreylerin bahar mevsimi boyunca kullanılması önerilmektedir. Boğaz arkasında farklı bir tat bırakmasının engellenmesi için burna sıkarken çok derin bir nefes alınması gereklidir.